Koi Pond 3D

Descarcă Koi Pond 3D – Simulare 3D a iazului pentru Mac

0.0
Descărcare indisponibilă
Screenshot 1 Screenshot 2

Detalii aplicație

Versiune
1.3.1
Actualizat
July 12, 2023
Necesită
Mac
Limbă
English | German | Spanish | French | It...
Licență
Full
Dezvoltator
Igor Panichev
Categorie
Mac OS

Descriere

Descarcă Koi Pond 3D – Simulare 3D a Piscinei de Koi pentru Mac

Prezentare generală

Koi Pond 3D este o aplicație de simulare amuzantă, dar inspirată științific, concepută exclusiv pentru macOS. Proiectată în categoria Știință & Educație, cu o subcategorie jucăușă „Lucruri amuzante”, software-ul îți invită să creezi, să observi și să interacționezi cu o piscină virtuală de koi, prezentată în detaliu tridimensional. Adăugat pentru prima dată în catalog în 2016, Koi Pond 3D și-a câștigat o urmărire modestă, dar entuziastă, acumulând patru descărcări până în prezent și prindând actualizarea cea mai recentă (versiunea 1.2.0) pe data de 1 aprilie 2017.

Aplicația suportă interfețe în mai multe limbi – engleză, spaniolă și germană – facilitând accesul unei audiențe mai largi de studenți, pasionați și utilizatori casual care apreciază o combinație între educație și divertisment. Deși dimensiunea exactă a instalării nu este indicată, prezența sa ușoară asigură un rulare fluentă pe Mac-uri moderne fără a consuma spațiu de stocare excesiv. Fie că ești un profesor de biologie în căutarea unui instrument vizual, un student curios despre ecosistemele acvatice sau pur și simplu cineva care își place să urmărească koi colorate glisând pe o suprafață de apă liniștită, Koi Pond 3D oferă o experiență sigură, gratuită de încercat, care poate fi descărcată direct de pe site-ul dezvoltatorului.

Interfața utilizatorului respectă convențiile de design ale macOS, oferind controale intuitive pentru iluminare, fizică a apei și comportamentul peștilor, în timp ce motorul de bază gestionează prezentarea în timp real, conferind fiecărei piscine un aer viu și reactiv. În esență, Koi Pond 3D este un instrument educațional unic care combină distracția și învățarea, oferind un mediu gratuit, sigur și actualizat periodic pentru utilizatorii Mac care doresc să exploreze lumea liniștită a koi-urilor fără să părăsească biroul.

Caracteristici principale ale Koi Pond 3D

  • Renderizare 3D în timp real: Motorul grafic avansat creează reflexii pe suprafața apei, unde și indici de adâncime realiste.
  • Multiple specii de koi: Alege între mai multe variante de koi, fiecare cu modele de culoare și stiluri de înot distincte.
  • Controluri interactive pentru mediu: Reglează iluminatul, temperatura apei și poziționarea plantelor pentru a vedea efectele imediate asupra comportamentului peștilor.
  • Suprafețe educaționale opționale: Panouri de date opționale oferă informații științifice despre biologia koi-urilor, ecologia piscinei și chimia apei.
  • Suport pentru mai multe limbi: Interfața este complet localizată în engleză, spaniolă și germană, cu schimbarea ușoară a limbii din meniul de setări.
  • Modul de salvare ecran: Lăsați piscina să ruleze în fundal ca un ecran de salvare liniștitor când Mac-ul tău este inactiv.
  • Instantaneu și export: Capturați imagini cu rezoluție ridicată ale piscinei tale personalizate și partajați-le prin e-mail sau rețelele sociale.
  • Actualizări securizate: Notificări automate ale noilor versiuni asigură că rulezi întotdeauna cea mai recentă și stabilă versiune.
  • Instalare ușoară: Proiectată pentru macOS X și versiuni ulterioare, aplicația se instalează rapid fără a necesita resurse excesive de RAM sau spațiu de stocare.
  • Audio personalizabil: Sunetele ambientale ale apei și muzica blândă pot fi activate sau dezactivate pentru a se potrivi nivelului tău de concentrare.

Fiecare caracteristică este concepută cu atât educația, cât și divertismentul în minte. Sistemul de renderizare în timp real nu doar că arată impresionant, dar demonstrează și concepte de bază din fizică, cum ar fi refracția și dinamica fluidelor. Prin permițerea modificării variabilelor de mediu, Koi Pond 3D devine un sandbox pentru experimentarea relațiilor cauză-efect, o abordare care se potrivește bine cu programele școlare în biologie și științe ale mediului. Suprafețele educaționale sunt opționale, asigurând că utilizatorii casual nu sunt supărați, în timp ce profesorii le pot activa pentru a transforma o imagine simplă într-o ocazie de învățare. Interfața în mai multe limbi extinde accesibilitatea, iar funcția de instantaneu încurajează studenții să-și documenteze observațiile, asemenea unui jurnal de laborator. În plus, modul de salvare ecran oferă o modalitate subtilă și neintruzivă de a menține piscina vizibilă, oferind un fundal liniștitor care poate îmbunătăți concentrarea în timpul sesiunilor de studiu. În ansamblu, setul de caracteristici al Koi Pond 3D echilibrează adâncimea și simplitatea, făcându-l un instrument versatil pentru o gamă largă de utilizatori macOS.

GHID DE INSTALARE & UTILIZARE

Instalare pas cu pas

Instalarea Koi Pond 3D pe Mac-ul tău este simplă. Începe prin vizitarea paginii oficiale de descărcare și apasă butonul Descarcă pentru macOS. Fișierul ajunge ca o imagine disc .dmg. Dublu-clic pe fișierul .dmg pentru a-l monta, apoi trage pictograma Koi Pond 3D în folderul Aplicații. macOS poate solicita confirmarea că aplicația provine de la un dezvoltator identificat; apasă doar „Deschide” pentru a continua. Instalatorul nu necesită privilegii de administrator, cu excepția cazului în care folderul Aplicații este blocat, caz în care îți va cere parola de administrator. După finalizarea copierii, deconectează imaginea .dmg și lansează aplicația din folderul Aplicații sau prin căutare Spotlight.

Configurare la prima rulare

La prima pornire, Koi Pond 3D prezintă un scurt wizard de bun venit. Aici poți selecta limba preferată, activa sau dezactiva suprafețele educaționale și seta rezoluția implicită a ferestrei piscinei. Wizardul întreabă și dacă dorești ca aplicația să verifice automat actualizările – recomandat pentru motive de securitate și performanță. După confirmarea alegerilor tale, apare interfața principală a piscinei, afișând o suprafață de apă liniștită populată cu câțiva koi de start.

Utilizarea controalelor

Interfața utilizatorului este împărțită în trei panouri principale: Mediu, Pești și Extras. Panoul Mediu îți permite ajustarea adâncimii apei, unghiului de iluminat și temperaturii ambianței prin glisare; fiecare ajustare actualizează piscina în timp real. Panoul Pești oferă un meniu derulant cu specii de koi și un buton pentru a adăuga sau elimina pești.

Poți modifica și viteza și direcția fiecărui pește trăgându-l pe ecran. Panoul Extras include opțiuni pentru activarea modului de salvare ecran, capturarea instantaneelor și comutarea sunetelor ambientale. Pentru profesori, comutatorul „Suprafață” activează o bară laterală care afișează informații științifice despre koi-ul selectat, pH-ul apei și practicile recomandate de întreținere.

Rezolvarea problemelor frecvente

Dacă aplicația nu pornește, verifică dacă rulezi macOS X 10.10 sau o versiune ulterioară, deoarece versiunile anterioare nu au suportul necesar pentru Metal. Dacă piscina pare înghețată, închide alte aplicații care consumă mult GPU și repornește Koi Pond 3D. În cazul rar al unei instalări corupte, șterge aplicația din folderul Aplicații, golind coșul de gunoi, și repeta procesul de descărcare. Forumul de suport al dezvoltatorului oferă o bază de cunoștințe căutabilă și opțiuni de contact direct pentru problemele persistente. Prin urmare, majoritatea utilizatorilor vor experimenta o simulare fluentă și plăcută.

Compatibilitate & Cerințe sistem

Koi Pond 3D este construit exclusiv pentru macOS, suportând macOS X (10.10) și toate versiunile ulterioare, inclusiv macOS Ventura și Sonoma. Software-ul utilizează framework-ul Apple Metal pentru grafică de performanță ridicată, ceea ce înseamnă că orice Mac cu un GPU compatibil cu Metal – cum ar fi Intel HD Graphics 4000 sau versiuni mai noi, serii AMD Radeon sau Apple Silicon (M1, M2 etc.) – va rula aplicația fluent. Deși dimensiunea exactă a instalării nu este publicată, utilizatorii au nevoie în mod obișnuit de aproximativ 150 MB spațiu liber pe disc pentru a acccomoda pachetul de aplicație și fișierele temporare de cache.

Specificațiile recomandate de hardware pentru performanță optimă includ:

  • Procesor: Intel Core i5 (generația 7 sau mai nouă) sau chip Apple Silicon M1.
  • Memorie: 4 GB RAM minim; 8 GB recomandat pentru interacțiuni fluide cu mulți pești.
  • Gravitație: Orice GPU care suportă Metal (majoritatea Mac-urilor din 2015 încoace).
  • Stocare: Cel puțin 200 MB spațiu liber pentru aplicație și resursele sale.
  • Rezoluție ecran: 1280 × 800 sau mai mare pentru modul fullscreen.

Deoarece Koi Pond 3D este o aplicație nativă pentru macOS, nu rulează pe Windows, Linux, Android sau dispozitive iOS. Totuși, utilizatorii pot folosi software de virtualizare precum Parallels Desktop sau mașini virtuale macOS pentru a testa aplicația pe hardware ne-Mac, deși performanța poate varia. Dezvoltatorul s-a angajat să mențină compatibilitatea cu versiunile viitoare ale macOS, oferind actualizări de securitate și funcționalități prin verificatorul integrat de actualizări. Aceasta asigură că aplicația rămâne sigură, fără vulnerabilități cunoscute și compatibilă cu cele mai recente schimbări ale hardware-ului Apple și sistemului de operare.

Puncte tari și slabe

Avantaje

  • Descărcare și utilizare gratuite, fără costuri ascunse sau model de abonament.
  • Grafică 3D de înaltă calitate care rulează fluent pe Mac-uri moderne.
  • Suprafețe educaționale oferă context științific real pentru utilizatorii curioși.
  • Suport pentru mai multe limbi extinde accesibilitatea pentru vorbitorii de limbă necorectă.
  • Instalare ușoară și cerințe sistem modeste.
  • Notificări automate de actualizare mențin software-ul sigur și actualizat.
  • Modul de salvare ecran oferă un fundal vizual liniștitor pentru spațiile de lucru.
  • Funcția de instantaneu permite partajarea ușoară a designurilor personalizate ale piscinei.

Nedumeriri

  • Limitat la macOS; nu există versiuni pentru Windows, Linux sau dispozitive mobile.
  • Dimensiunea instalării nu este documentată explicit, ceea ce poate îngrijora anumiți utilizatori.
  • Doar patru descărcări înregistrate, indicând o comunitate mică de utilizatori și suport limitat de la colegi.
  • Absența unor parametri de simulare avansați (de exemplu, modelarea chimiei apei) pentru educatorii profesioniști.
  • Nu există videoclipuri tutoriale integrate; utilizatorii depind de ajutorul scris și de forumurile comunității.

Întrebări frecvente

Este Koi Pond 3D complet gratuit sau există costuri ascunse?

Koi Pond 3D este gratuit pentru descărcare și utilizare. Nu există taxe de abonament, cumpărături în aplicație sau costuri ascunse. Dezvoltatorul poate oferi donații opționale, dar nu sunt necesare pentru funcționalitatea completă.

Pot rula Koi Pond 3D pe un PC cu Windows?

Nu. Koi Pond 3D este o aplicație exclusiv pentru macOS. Utilizatorii Windows ar avea nevoie să folosească o mașină virtuală macOS sau un dispozitiv Mac pentru a rula software-ul.

Ce limbi suportă interfața?

Programul oferă trei opțiuni de limbă: engleză, spaniolă și germană. Poți schimba limba în wizardul de configurare inițială sau mai târziu în meniul Preferințe.

Ofere Koi Pond 3D vreo dată științifică?

Da. Când suprafața educațională este activată, aplicația afișează informații concise despre speciile de koi, intervalele de temperatură ale apei și principiile de bază ale ecosistemului unei piscine, fiind utilă pentru demonstrații în clasă.

Cum primesc actualizări pentru software?

Koi Pond 3D include un verificator automat de actualizări care te notifică când este lansată o nouă versiune. Poți verifica și manual actualizările din meniul „Ajutor” în orice moment.

Concluzie & Apel la acțiune

Koi Pond 3D se distinge prin eleganța sa, caracterul educațional și impresia vizuală puternică, ocupând un loc special pentru utilizatorii macOS care caută o combinație între știință și relaxare. Descărcarea sa gratuită și sigură, combinată cu grafica 3D în timp real și suportul pentru mai multe limbi, o face o adăugare excelentă la orice cutie de unelte Mac – fie că ești profesor, student sau pur și simplu cineva care își place să urmărească koi glisând prin apă cristalină. Deși lipsa compatibilității cu Windows și o comunitate de utilizatori modestă pot limita suportul comunitar, stabilitatea aplicației, actualizările regulate și designul atent o compensă în mod ample. Dacă cauți o aplicație ușoară și educațională care poate funcționa și ca ecran de salvare liniștitor, Koi Pond 3D îndeplinește ambele cerințe. Descarcă versiunea cea mai recentă astăzi, personalizează-ți piscina și lasă răsăritul ușor al apei virtuale să aducă un moment de liniște în ziua ta de muncă.

0.00 USD – Descarcă acum

Koi Pond 3D oferă un echilibru delicios între educație și divertisment. Grafica este impresionantă pentru o aplicație gratuită pentru macOS, iar suprafețele educaționale adaugă o valoare reală pentru profesori. Mici dezavantaje precum lipsa suportului pentru Windows și o comunitate mică de utilizatori sunt depășite de performanța sa fluentă și costul zero. În ansamblu, o notă solidă de 4 stele.

Scanat cu TotalVirus

Acest software a fost scanat pentru malware și verificat ca sigur pentru descărcare.

SoftPas în:

Produsul este disponibil și în următoarele limbi:

Ghiduri și tutoriale pentru Koi Pond 3D

Cum se instalează Koi Pond 3D
  1. Apasă butonul Previzualizare / Descărcare de mai sus.
  2. După redirecționare, acceptă termenii și apasă Instalare.
  3. Așteaptă finalizarea descărcării Koi Pond 3D pe dispozitivul tău.
Cum se folosește Koi Pond 3D

Acest software este folosit în principal pentru funcțiile descrise mai sus. Deschide aplicația după instalare pentru a-i explora capacitățile.

Recenzii utilizatori pentru Koi Pond 3D 0

    Nu s-au găsit recenzii

Aplicații similare

Aplicații recomandate

Vidmore Screen Recorder

Vidmore Screen Recorder

Mac OS

Descarcă aplicații
VideoSolo Screen Recorder

VideoSolo Screen Recorder

Mac OS

Descarcă aplicații
uGrabIt

uGrabIt

Mac OS

Descarcă aplicații
Tipard Screen Capture

Tipard Screen Capture

Mac OS

Descarcă aplicații